Dietetyka

tanita, analaiza składu ciała, dietetyka, dieta, zdrowe odżywianie
Konsultacja dietetyczna

 
 
Konsultacja składa się z:
- wywiad
- analiza składu ciała
- zalecenia żywieniowe
 
Analizator składu ciała Tanita oblicza skład ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej (BIA). Bezpieczne, o niskim poziomie sygnały elektryczne przechodzą przez ciało poprzez opatentowane elektrody Tanita znajdujące się na platformie analizatora. Sygnał z łatwością przepływa przez płyny w mięśniach i innych tkankach ciała, lecz przechodząc przez tkankę tłuszczową napotyka opór, ponieważ zawiera niewielkie ilości płynów. Opór ten nazywa się impedancją. Odczyty impedancji są następnie wprowadzone do medycznie ustalonych formuł matematycznych do obliczenia składu ciała. 
 
Bioimpedancja (BIA) stanowi wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała u osób zdrowych i cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne choroby. Polega na pomiarze całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała, przy zastosowaniu zestawu elektrod powierzchniowych połączonych z analizatorem komputerowym i przy użyciu prądu o danej częstotliwości i natężeniu. Pozwala to na bezinwazyjne i szybkie określenie składu ciała, w tym zawartości tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy, na którą składa się masa wody, kości i mięśni. Technika analizy bioimpedancji ciała (BIA) opiera się na zasadzie, która mówi, że masa tkanki mięśniowej, kości i wody, obejmująca ok. 60-75% wody elektrolitycznej, przewodzi elektryczność znacznie lepiej niż masa tłuszczowa, która zawiera niewielką ilość wody (5-10%). Stąd - każda z tych mas posiada inną impedancję przy sygnałach elektrycznych o wysokich częstotliwościach. Pojedynczy pomiar wskazuje stopień rezystancji do przepływającego prądu, przy czym woda jest tu dobrym, a tłuszcz złym przewodnikiem. UWAGA! Nalezy pamiętac że ludzie z elektronicznymi implantami medycznymi, takimi jak stymulator serca, nie powinni korzystać z analizatora gdyż sygnal elektryczny przechodzacy przez ciało może zakłócić funkcję implantu. Z funkcji pomiaru składu ciała nie powimmy korzystać kobiety w ciąży, na ten czas mogą korzystać jedynie z funkcji ważenia na wadze.
 
Cena regularna: 100 zł
 
Czas konsultacji: 1h
Sprawy dotyczące żywienia są ważne 
i ludzie wiedzą o tym od dawna.
„Z potraw, które się jada powstają wszystkie choroby ludzkie” głosił Herodot dwa i pół tysiąca lat temu.
Obfitość dzisiejszych diet i sposobów żywienia, mniej lub bardziej cudownych może oszołomić. Prawie każdą przypadłość można wyleczyć właściwym odżywianiem się, a na pewno wielu chorób da się uniknąć odżywiając się właściwie.
Nie, nie dam Państwu cudownej recepty, czarodziejskiej różdżki ani tajemnego klucza do diety – cud. Dam narzędzie i trochę informacji. Jeśli Państwo tutaj trafili, to znaczy, że szukacie takiego narzędzia i takich informacji.
A pomoże mi w tym monitor składu ciała, czyli waga, która dodatkowo pokazuje zawartość wody, tłuszczu i mięśni w naszym ciele. Niektóre modele pokazują też coś więcej – najistotniejszy dla naszego zdrowia wskaźnik tkanki tłuszczowej wisceralnej czy wiek metaboliczny. Dzięki analizatorowi masy choć w części będziecie Państwo mogli kontrolować wpływ diet czy ćwiczeń na swój organizm.
Podam także rady, wskazówki, uwagi, artykuły i informacje pomocne w prawidłowym odżywianiu się. Informacje, które mogą pomóc i pozwolą sprawdzać czy jesteśmy na dobrej drodze lub wskazać nam drogę.
Dla coraz większej grupy ludzi z nadwagą, którzy chcą coś zmienić, monitor składu ciała jest narzędziem potrzebnym podwójnie – po pierwsze ze względu na informacje, które dzięki niemu można uzyskać, a po drugie dzięki motywacyjnej funkcji tych informacji. Jeśli wytyczymy sobie cel i rozpoczniemy działania lepiej jest wiedzieć czy jesteśmy na dobrej drodze, to pomaga wytrwać.
Wasze zdrowie jest w Waszych rękach. Warto swojemu zdrowiu poświęcić trochę czasu, warto o nie dbać, bo życie jest piękne, ale życie w zdrowiu jeszcze piękniejsze.

 

Analizator składu ciała Tanita oblicza skład ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej (BIA). Bezpieczne, o niskim poziomie sygnały elektryczne przechodzą przez ciało poprzez opatentowane elektrody Tanita znajdujące się na platformie analizatora. Sygnał z łatwością przepływa przez płyny w mięśniach i innych tkankach ciała, lecz przechodząc przez tkankę tłuszczową napotyka opór, ponieważ zawiera niewielkie ilości płynów. Opór ten nazywa się impedancją. Odczyty impedancji są następnie wprowadzone do medycznie ustalonych formuł matematycznych do obliczenia składu ciała.

 
Dla kogo przeznaczony jest analizator składu ciała? 
Analizator Składu Ciała jest przeznaczony dla osób dorosłych w wieku 18-99 lat dla których ważne jest utrzymanie zdrowej i smukłej sylwetki, dla osób czynnie uprawiających sport oraz osob chcących na bierząco obserwować rezultaty stosowanej diety i ćwiczeń. Dzieci w wieku 5-17 lat mogą korzystać z wagi do pomiaru masy i odczytów procentu tkanki tłuszczowej. Analizator jest również wyposażony w tryb atlety dla dorosłych. Tanita definiuje typ sylwetki: "sportowiec" jako osobę zaangażowaną w intensywnej aktywności fizycznej przez ok. 10 godzin tygodniowo i której tętno w spoczynku wynosi około 60 uderzeń na minutę lub mniej. Typ sylwetki „sportowiec” obejmuje również osobę, która ćwiczy mniej niż 10h tygodniowo, ale od wielu lat.Funkcja pomiaru tkanki tłuszczowej nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, zawodowych sportowców, kulturystów. Kobiety w ciąży powinny korzystać z funkcji „tylko waga”. Prosimy skonsultować się z lekarzem w razie wszystkich pytań lub wątpliwości dotyczących swojego zdrowia. 

Jeżeli wykorzystujesz wagę w celu schudnięcia pamiętaj że nie ma cudownych leków na odchudzanie, jeżeli chcesz zagwarantować sobie zdrową utratę wagi, skonsultuj się z dietetykiem, który dobierze odpowiedną dla Twojego typu organizmu dietę oraz z ternerem fitness, który przygotuje stosowne ćwiczenia. Analizator pozwoli Ci obserwować czy podjęte działania dają rezultaty oraz jakie pozytywne zmiany zachodzą w Twoim organiźmie, które z pewnością dodadzą siły i entuzjazmu do dalszej ciężkiej pracy nad swoją sylwetką.
 
Jakich informacji dostarcza analizator składu ciała? 
 
procent tkanki tłuszczowej w organiźmie – co pomoże nam ustalić czy nadmiar tkanki tłuszczowej posądzanej przez medyków o powodowanie chorób cywilizacyjnych już nam zagroził czy jeszcze nie. Odpowiednia tabelka powie nam o tym. Dodać należy, że równie szkodliwy może być brak tkanki tłuszczowej
 
procent wody w organiźmie – nieprzyjemne objawy powodowane przez odwodnienie mogą prowadzić nawet do śmierci (bez płynów wytrzymujemy o wiele krócej niż bez jedzenia), ale nawet bez tak pomijając tak skrajne efekty, to bóle głowy, czy spadek wydolności organizmu spowodowane przez brak wody też warto wyeliminować. Średni procentowy udział wody w organiźmie dla Kobiet to: 45-60%, a dla mężczyzn 50-65%.
 
masa mięśni w organiźmie – muskulatura jest chlubą mężczyzn i warto się o nią postarać. Oprócz estetyki w grę wchodzi przemiana materii. Większa ilość mięśni przyspiesza metabolizm czyli pomaga również schudnąć. Oczywiście jak zawsze ważne jest umiarkowanie i zachowanie odpowiednich proporcji.
 
masa kości – to informacja o tyle istotna, że zmniejszanie się masy kostnej ponad normy może pokazywać, że jesteśmy na drodze do osteoporozy.
 
wskaźnik wisceralnej tkanki tłuszczowej – to ta najbardziej odsądzana od czci i wiary tkanka tłuszczowa najbardziej szkodliwa, mieszcząca się w okolicach naszego brzucha. Przekroczenie wartości 13 powinno skłonić do podjęcia działań bądź w zakresie zmian dietetycznych bądź w dziedzinie ruchu, bądź w obu tych dziedzinach. Im większy wskaźnik tym działania powinny być bardziej radykalne bo niestety mamy podwyższone ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, choroby wieńcowe, raka i pewnie jeszcze kilka innych nieprzyjemnych chorób. Analizator masy ciała umożliwia ocenę wisceralnej tkanki tłuszczowej w zakresie od 1-59. 
Zakres od 1 do 12 – wskazuje że ilość wisceralnej tkanki tłuszczowej znajduje sie na właściwym, zdrowym poziomie. Należy monitorować tkankę tłuszczową aby zawsze znajdowała się w bezpiecznym zakresie.
Zakres od 13 do 59 – wskazuje na zwiększoną ilość wisceralnej tkanki tłuszczowej, należy rozważyć zmiany w swoim stylu życia, poprzez zastosowanie odpowiedniej diety lub rozpoczęcie czy też zwiększenie ilości ćwiczeń.
 
Oraz informacje dodatkowe, które waga-monitor może wyliczyć:
 
wskaźnik masy ciała BMI – możemy go wyliczyć sami dzieląc naszą wagę przez kwadrat wzrostu podany w metrach np. 80/(1,8)² = 24,69, co oznacza, że osobnik ważący 80 kg przy wzroście 1,80 m ma wskaźnik BMI na poziomie 25,69, co - po zaglądnięciu w tabelkę pozwoli mu stwierdzić, że ma prawidłową masę ciała.
 
dzienny obrót kalorii – co oznacza ile potrzebujemy kalorii dla podtrzymania naszej przemiany materii. Konfrontując tę informację z sumą kalorii jaką codziennie pochłaniamy możemy się dowiedzieć czy jesteśmy na dobrej drodze do zgubienia czy zdobycia cielesnych kilogramów.
 
wiek metaboliczny – jeśli nie mieścimy się w swoich latach to sygnał, że trzeba się trochę poruszać i zwiększyć masę mięśniową.
 
Kiedy najlepiej używać analizatora? 
Poziom wody w organizmie w sposób naturalny może ulegać wahaniom w ciągu dnia i nocy. Wszelkie istotne zmiany w zawartości wody w ciele mogą wpływać na organizm. Ciało ma tendencję do dehydratacji po długiej nocy, więc rano masa ciała będzie niższa, a procentowa zawartość tłuszczu wyższa. Jedzenie dużych posiłków, picie alkoholu, menstruacja, choroba, kąpiel może również powodować zmiany w poziomie nawodnienia. Aby uzyskać najbardziej wiarygodne odczyty zalecane jest wykonywanie pomiaru przed kolacją.
Śledź nas na Twitterze
Znajdź nas na Facebooku